Jdi na obsah Jdi na menu
 


FVD Lakely: Síla pozitiva I.

Vážení příznivci a čtenáři, vítám vás v nové rubrice mých stránek. Dlouho zvažovaná a dlouho odkládaná série krátkých článků na téma mé vlastní filosofie všedního dne (FVD) je tady. Jak už ze základního popisu plyne, budu zde prezentovat své aktuální životní názory, poznatky a postřehy o tom, jak dle mě funguje lidský život a osud. Berme to jako můj spis o lidském konání a aspektech, které jej ovlivňují.

Celé je to zcela můj osobní filosofický náhled na život, nikomu jej nevnucuji a nikomu nechci říkat, že je to pravda, protože pravda je velice relativní pojem a mnohdy pro každého z nás působí rozdílně. Nicméně, to bych filosofoval i v úvodu. Představuji vám první článek:

distant-fantasy-world-1920x1200.jpg

 

FVD Lakely: Síla pozitiva I.

Tato kapitolka by se také mohla jmenovat síla přesvědčení, protože zásadně nefunguje jen ve chvíli pozitivní, ale má stejné následky i v negativním pohledu na věc. V mé běžné filosofii všedního dne jsem se mnohokrát přesvědčil, že síla přesvědčení o výsledku konání, nebo vývodu nějaké situace je velice silně ovlivňující prvek reality.

Jistě to znáte, má přijít nějaká událost, která vás už dlouho trápí, nebo na kterou se dlouho těšíte a vy si stále dokola buď představujete všechny problémy, nebo v případě těšení, až už to bude, jaké to konečně bude skvělé.

A právě síla vašeho přesvědčení z velké části ovlivňuje reálný výsledek. Pokud máte třeba zkoušku a věnujete učení na ní dostatek času, jste přesvědčeni o tom, že ji dáte, tak ji povětšinou skutečně dáte, i když, zkoušky jsou dost diskutabilním příkladem, ale i dobře naučený člověk, který se zbytečně stresuje a je přesvědčeno o tom, že zkoušku nemůže dát, může dopadnout zle a zkoušku neudělat jen proto, že je o tom přesvědčen – v tu chvíli hraje velkou roli to, že je nervózní, nepřesvědčivý a strach mu bere jeho dobře naučené znalosti.

Mnohem patrnější je to však u běžnějších součástí lidského života. Například si přejete nějakou věc, třeba nový mobilní telefon, přesně víte jak by měl vypadat, neustále o něm někomu vyprávíte, těšíte se na něj a i v situaci, kdy je nepravděpodobné, že ho dostanete, se může stát, že vám nějaký váš příbuzný k nějaké zajímavé příležitosti koupí tento mobil, aniž by třeba tušil, že ho právě chcete, nebo to tuší a chce se vyvarovat vašemu dalšímu básnění o tomto přístroji. Chci tím jen říci, že když člověk něco chce, tak svojí vlastní vůlí a přesvědčením toho i dosáhne. A to neplatí jen o hmotných věcech, ale jde i o sny a nápady, třeba i lásku.

Platí to však samozřejmě i obráceně. Pokud použijeme materialistický příklad mobilního telefonu, s tím rozdílem, že daná osoba je pevně přesvědčena o tom, že na ten telefon nemá finance, že jí ho nikdo nekoupí a že je velice nepravděpodobné, že by svůj vysněný telefon mohla mít. Pod tíhou všech pro ní relevantních skutečností se svého snu vzdává, umisťuje jej do oblasti nereálného a s vysokou pravděpodobnosti tohoto telefonu ani nedosáhne. A opět to jde uplatnit i na oblast snů, vizí a citů. Lidé, kteří se předem vzdávají jsou dle mě naprosto nepoužitelní na cokoli, co vybočuje z rámce daných povinností. Například se nehodí do realizačních týmů projektů, které jsou hodně o vizích a nápadech.

Síla vlastního přesvědčení je tak jednou z hlavních hybných sil vlastního vývoje. Každý z nás je strůjcem svého osudu, ať už vědomě, nebo nevědomě. Zkušenosti mě naučily, že to tak skutečně funguje a hlavním bojem se tak stává chvíle, kdy se něčeho bojíte a nemůžete se donutit přemýšlet pozitivně, tíha všeobecných skutečností vás nutí pochybovat a to je první krok ke skutečnému nezdaru, protože je jasné, že ať už jsou výchozí podmínky jakékoli, reálný výsledek je často úplně jiný.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář